Planetárium

Od listopadu 2023 má naše hvězdárna také své vlastní planetárium.

PLANETÁRIUM

Planetárium v Třebíči má kopuli o průměru 6 metrů. Kopule je zavěšená ze stropu na konstrukci z lehkých slitin a je na textilní bázi s technologií podtlaku, včetně extra tiché odtahové turbíny, která z meziprostoru mezi projekční plochou a venkovní obálkou odsává vzduch, čímž dochází k vypnutí textilie do požadovaného tvaru. Tato technologie má velkou výhodu v nízké hmotnosti. Kovový nosný prstenec slouží také jako rampa pro uložení RGB reflektorů po vnitřním obvodu kopule. Po vnějším obvodu nosného prstence je zavěšena speciální černá akustická tkanina zajišťující eliminaci dozvuku.

 

Projekční systém planetária se skládá z profesionálního jednočipového DLP projektoru s rozlišením 4K, který je osazen sférickým optickým blokem s efektivním rozlišením celooblohové projekce. Tento systém umožňuje promítání v reálném čase, nebo v režimu „pre-rendered fulldome show“, což je projekce předpřipravených pořadů pro celooblohovou projekci na instalovanou polokulovitou projekční plochu v rozmezí 360° v horizontálním směru a 180° ve vertikálním směru.    

 

Srdcem celého planetária je nejnovější verze astronomického softwaru SpaceCrafter, který je plně integrován do řídicího systému. Mimo základní funkce simulátoru hvězdné oblohy umožňuje tento software zobrazení denní i noční oblohy z pozice pozorovatele na Zemi, jemnou navigaci okolo povrchu planety, vícenásobné přiblížení pole s objekty hlubokého vesmíru, videa s astronomickou tématikou a mnoho dalších užitečných funkcí.

Součástí je i audio systém s příslušenstvím umožňující reprodukci zvuku v režimu 5.1 surround s patřičně dimenzovaným subwooferem a reproduktory, které jsou instalovány po obvodu projekční plochy v sále planetária. Technologie je ovládána z režijního pultu. Křesla jsou odstupňována do dvou řad míst k sezení a pojmou 26 osob.